fbpx
Menu Zamknij

Jak efektywnie pracować zdalnie

jak pracować zdalnie

Według raportu opracowanego przez Instytut Kantar Public 8 na 10 Polaków chciałoby pracować zdalnie. W dobie Internetu i rozwijających się coraz to nowszych technologii, już nie musimy wychodzić do biura. Możemy zająć się swoimi obowiązkami służbowymi zostając w domu. Praca zdalna ma mnóstwo plusów i daje wiele możliwości – sami ustalamy kiedy i gdzie chcemy pracować. Mamy też większą swobodę w planowaniu wyjazdów i życia prywatnego. Z drugiej strony, aby nie wpaść w pułapkę prokrastynacji, taki tryb wymaga od nas dobrej organizacji i samozaparcia. Przestrzegaj kilku prostych zasad, a wyciągniesz z tego to, co najlepsze!

Stwórz osobne miejsce do pracy

Pierwszym krokiem, by Twoja praca zdalna była efektywna, powinno być stworzenie przestrzeni, w której zajmujesz się tylko pracą. Leżąc w łóżku ciężko będzie Ci się zmobilizować, a z czasem przestaniesz rozróżniać przestrzeń biurową od strefy relaksu. Nie musi to być osobny pokój, wystarczy wygodny fotel i biurko z tablicą korkową, na której zapiszesz plan działania na najbliższy dzień lub tydzień. By efektywnie pracować zdalnie zadbaj o to, aby ta przestrzeń była uporządkowana i znalazły się w niej tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiała biegać po całym domu szukając dokumentów. Zasiadając przy biurku Twój umysł natychmiast otrzyma sygnał – przyszedł czas na obowiązki.

Ustal grafik

Jedni najefektywniej pracują rano, inni nocą. Największą zaletą pracy w domu jest to, że możesz pracować wtedy, kiedy podpowiada Ci Twój zegar biologiczny. Jednak nie zapominaj o ustaleniu grafiku i celów, których będziesz się trzymała. Nie pozwól sobie na przeglądanie mediów społecznościowych czy innych „rozpraszaczy”, które nie są związane z pracą. Najlepiej załóż sobie osobny profil na komputerze, przeznaczony tylko do pracy. To ograniczy “przypadkowe” otworzenie się strony z Facebookiem czy portalem plotkarskim ;)

Określ sobie godziny, w których zajmujesz się pracą i staraj się ich trzymać. Nie musisz pracować ciurkiem przez kilka godzin. To nie sprzyja efektywności. Ustal sobie bloki czasowe, w których pracujesz w pełnym skupieniu. Jeśli jesteś najbardziej efektywna w godzinach porannych, czyli np. od 8.00-11.00, to na te godziny zaplanuj sobie najtrudniejsze zadania. Jeśli w godzinach popołudniowych czy wieczornych jesteś najbardziej twórcza, to na te godziny zostaw sobie zadania kreatywne. Grunt, to ustalić sobie plan działania na dany dzień i się go trzymać.

Rób przerwy

Podczas pracy przy komputerze warto robić przerwę co godzinę. Krótki spacer, ćwiczenia rozciągające i szklanka wody pomogą oczyścić umysł i wrócić do zadań z nowym spojrzeniem. Jeśli jednak czujesz, że wpadasz we flow, nie rezygnuj z niego. Daj się ponieść, bo być może to najefektywniejszy moment Twojego dnia. Ale pamiętaj o umiarze. Jeśli czas przelatuje Ci przez palce, może warto ustawić sobie alarm na komputerze, który przypomni Ci, że pora odpocząć? ;)

Ustal zasady z domownikami

Ustal swój grafik i jasno komunikuj domownikom, że w tych i w tych godzinach pracujesz i nie wolno Ci przeszkadzać. Na początku może to być dla nich trudne, bo pewnie będą wychodzili z założenia, że skoro jesteś w domu i siedzisz przy komputerze… to się obijasz ;) Ale praktyka czyni mistrza – jeśli będą próbowali Ci wejść na głowę – podkreślaj zdecydowanie, że teraz pracujesz i kropka. Zobaczysz, że wkrótce wszyscy zaczną to respektować.

Pracować zdalnie i mieć życie prywatne

Postaraj się rozgraniczać życie prywatne od spraw zawodowych. Mieszkanie i praca w tej samej przestrzeni, używanie tych samych urządzeń do rozrywki i wykonywania obowiązków może tę granicę zatrzeć, przez co będziesz odnosiła wrażenie, że ciągle jesteś w pracy i nie będziesz w stanie w pełni się od niej odciąć i zrelaksować. Rozwiązaniem jest wspomniana wcześniej osobna “przestrzeń” – zarówno w mieszkaniu, jak i na komputerze. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także używanie dwóch telefonów – prywatnego i firmowego. Przy czym ten drugi możesz ustawić tak, by sam się wyciszał w określonych godzinach (służy do tego np. aplikacja Nights Keeper dostępna na Adroida). Wtedy masz pewność, że podczas wykonywania obowiązków prywatne wiadomości nie zaprzątają Ci głowy – wystarczy na ten czas wyciszyć wszystkie powiadomienia. A w czasie wolnym – możesz zapomnieć o pracy.

Praca zdalna w domowym zaciszu czy innym, wybranym przez Ciebie miejscu ma wiele zalet. Nie musisz się stresować towarzystwem współpracowników, za którymi nie przepadasz, porannymi korkami, czy dojazdem do biura na drugim końcu miasta. Jeśli tylko opanujesz sztukę organizacji i wyznaczysz sobie cele, z pewnością zdalna praca przyniesie Ci wiele korzyści i satysfakcji.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *