fbpx
Menu Zamknij

Jeśli trafiłaś na tę podstronę, to prawdopodobnie czujesz już, że zawód wirtualnej asystentki jest dla Ciebie. :) To pierwszy krok do rozwoju w branży jaką jest zdalna asysta. Praca WA daje ogromną satysfakcję i poczucie wolności. Umożliwia też dużo wyższe zarobki, niż gdybyś pracowała jako tradycyjna asystentka. Ale… bycie jedną z najlepszych w branży to nie bułka z masłem. Żeby nie było, że nie ostrzegałam. ;)

Sporo osób, które dowiadują się o tym zawodzie, ma obawy, czy sobie poradzi. Często otrzymuję maile od dziewczyn, które bardzo chciałyby wystartować w tym kierunku, ale czują, że brakuje im kompetencji. Czytam w ich wiadomościach, że nie znają się na tym, czy na tamtym, że nie potrafią obsługiwać reklam na Facebooku, czy tworzyć ładnych grafik. Że nie mówią biegle po angielsku, że nie znają WordPressa. A „przecież na grupach dla wirtualnych asystentek najwięcej jest właśnie ogłoszeń z tymi umiejętnościami związanych”. Albo, że nie czują się w niczym specjalistkami, a przecież to jest tak ważne, żeby dobrze zarabiać w tej branży.

W końcu uznałam, że muszę nieco sprostować te przekonania. I wyszedł z tego mały manifest. :)

Więc…

Żeby być świetną wirtualną asystentką:

 • nie musisz być copywriterem
 • nie musisz umieć tworzyć stron www
 • nie musisz mówić biegle w językach obcych
 • nie musisz być specjalistką w social mediach
 • nie musisz mieć obszernej wiedzy na temat prowadzenia firmy
 • nie musisz być specem od sprzedaży
 • nie musisz być grafikiem

Dlaczego tak twierdzę? Ponieważ sama pracuję w tym zawodzie już 4 lata. I wcale nie uważam się ani za świetnego grafika komputerowego – przeważnie korzystam z gotowych szablonów w Canvie, które modyfikuję do swoich potrzeb; ani za copywriter’a – pisanie idzie mi z trudem i często się do niego zmuszam. Daleko mi do social media ninjy, bo reklamy na Facebooku to nie jest to, co mój wewnętrzny tygrysek lubi najbardziej. ;)

Nie mówię biegle ani po angielsku, ani w innym obcym języku i nie wstydzę się tego. Nie tworzę stron www, bo to też nie moje flow. A wiedzy na temat sprzedaży i prowadzenia firmy mam „o tyle o ile” – ale jednak wystarczająco, aby od kilku lat z sukcesem rozwijać swój biznes i nie narzekać na brak klientów.

Uważam, że każda z nas jest inna, ma inne talenty i swój własny zestaw umiejętności.

Więc jaki jest sens specjalizowania się we wszystkim? W końcu nauka tych umiejętności zajmuje lata. A Ty chcesz zacząć zarabiać pieniądze jako wirtualna asystentka już teraz, prawda?

Ok, wiesz już czego nie musisz. Więc co musisz, aby być jedną z najlepszych?

 • Przede wszystkim – musisz być SPRYTNA. Szukać szybkich i efektywnych sposobów na rozwiązanie problemów klienta. I swoich.
 • Musisz wiedzieć jak pozyskać klienta i jak budować swój wizerunek na rynku pracy zdalnej. Wirtualnych asystentek jest coraz więcej, więc potrzebujesz znaleźć sposób jak się wyróżnić i pokazywać klientom wartość jaką wniesiesz w życie ich i ich firm.
 • Musisz umieć tak komunikować się z klientem, aby między Wami nie było nieporozumień. Znalezienie klienta to jedno, ale to dobra komunikacja będzie kluczem do tego, aby go zatrzymać. Od Twoich umiejętności zależy w jakiej formie klient będzie Ci przekazywał zadania oraz ile tych zadań będziesz od niego otrzymywać.
 • Musisz mieć opanowaną do perfekcji organizację zadań własnych.
 • I w końcu – musisz być skuteczna w realizacji zadań, które otrzymasz.
I to jest właśnie klucz do bycia jedną z najlepszych. Jeśli opanujesz powyższe umiejętności do perfekcji – nie będziesz miała sobie równych, a Twoja stawka za godzinę pracy wzrośnie znacznie ponad poziom, który zwykle zarabiają asystentki pracujące na etacie.
 

Nie przerażaj się! Powyższych umiejętności można się nauczyć i to w stosunkowo krótkim czasie. Skoro ja dałam radę, to czemu Ty miałabyś nie dać?

Pewnie się teraz zastanawiasz, skąd wziąć tę wiedzę? Dlatego postanowiłam stworzyć blog dla wirtualnych asystentek. Znajdziesz tutaj przydatne artykuły, darmowe i płatne materiały do pobrania, które pomogą Ci w Twojej pracy.
 
Praca w tym zawodzie daje mi satysfakcję i poczucie wolności, której nigdy nie miałam będąc na etacie. Umożliwiła mi też osiągnięcie poziomu zarobków, o których dawniej mogłam tylko pomarzyć. I chcę, byś również Ty mogła być w tym samym miejscu.
 
Wierzę, że z moją pomocą staniesz się jedną z najlepszych wirtualnych asystentek w Polsce.