fbpx
Menu Zamknij

Newsletter z października 2020 r.

#55: 02.10.2020 r. Sprawdź sposoby, by pokonać uczucie przepracowania

Sposoby na przepracowanie

Wrzesień sprzyja nawałowi zadań zlecanych przez klientów. To już trzeci rok mojej kariery wirtualnej asystentki, kiedy to tuż po wakacjach i miesiącach wytchnienia, nagle nie wiadomo, w co najpierw ręce włożyć

Też tak masz? To trudne, prawda? Człowiek jest zmęczony, spięty, pojawiają się problemy ze snem. W takim stanie trudniej jest się skupić, jesteśmy mniej efektywne, cierpią na tym nasze relacje. I ogóle mamy ochotę rzucić to wszystko w cholerę. 

Jeśli tak jak ja, czujesz się ostatnio przepracowana, posłuchaj podcastu Dominika Juszczyka, w którym rozmawia z Marcinem Kwietniewskim – specjalistą od wychodzenia z tego stanu => SŁUCHAM.

Jak poradzić sobie z klientem, który nie chce zapłacić za Twoje usługi?

Klienci bywają różni. Ale o tym z pewnością już wiesz. ;) 

Są tacy, którzy płacą faktury w terminie, a czasem nawet sami pilnują, byś im ją wystawiła (jeśli jakimś cudem o tym zapomnisz). 

Zdarzają się jednak i tacy, którzy udają, że mail z fakturą nie dotarł, że przeoczyli, zapomnieli. Dobrze, że chociaż nie tłumaczą się, że im kot zeżarł. Przynajmniej ja nie usłyszałam jeszcze takiej wymówki, choć zdarzały się różne. ;)

Miałam jednak kilku klientów, którzy potrafili dłuższy czas ignorować nie tylko termin płatności, ale i moje próby skontaktowania się z nimi. Nie obeszło się bez podjęcia radykalnych środków, w tym prawnych, ponieważ jedna sprawa poszła nawet przez Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Efekt – faktura została w końcu opłacona, ale na wynagrodzenie czekałam ponad 3 miesiące. A stresu było przy tym co niemiara.   

Niestety każda z nas musi liczyć się z tym, że może spotkać ją taka nieprzyjemna sytuacja. Sprawdź więc, co zrobić, gdy klient nie chce zapłacić za Twoje usługi. Posłuchaj, jak radzi sobie z takimi osobami Anna Gąsiorowska – windykatorka z wieloletnim doświadczeniem, gość Marka Jankowskiego z Coraz Lepszej Firmy => TUTAJ

A jeśli zmagasz się z klientem, który nie chce zapłacić – napisz do mnie, chętnie podpowiem jak sobie z nim poradzić.

A jednak rozmiar ma znacznie ;)

Polecałam już w moim newsletterze kilka narzędzi, które pozwalają zmniejszyć rozmiar… zdjęcia… ;) Co robisz takie oczy, spodziewałaś się innego tematu? Oj, Ty Ty. ;) 

No dobra, żarty na bok. Dziś chciałam dla odmiany pokazać Ci stronę AI Image Enlarger, na której powiększysz zdjęcie unikając tej denerwującej pikselozy, która zwykle pojawia się przy powiększaniu małej fotki. Darmowa wersja ma trochę ograniczeń, ale do prywatnego użytku te podstawowe funkcje są wystarczające. Jeśli chcesz korzystać z tej strony bezpłatnie, wystarczy założyć darmowe konto. 


#56: 09.10.2020 r. Czy wiesz jak legalnie korzystać z Canvy?

Lepsza alternatywa dla stories na Instagramie i Facebooku?

Jeśli masz konto na Instagramie i aktywnie z niego korzystasz, to z pewnością znasz format InstaStories. Użytkownicy Instagrama prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych grafik i filmów, które następnie publikują jako story. 

Swoją drogą to taka trochę syzyfowa praca. Bo człowiek się namęczy, nagra filmiki, stworzy grafikę, naklika się, naklika, a efekt działań zniknie po 24 godzinach. No i zobaczą go tylko użytkownicy Instagrama i Facebooka. 

Pewne jest jedno, że format ten na pewno ma wzięcie. W dzisiejszych zabieganych czasach lubimy treści, które możemy szybko skonsumować. 

A gdyby istniała alternatywa, która pozwala na:

  • skierowanie story do szerszego grona odbiorców,
  • linkowanie do niego z innych miejsc w sieci,
  • linkowanie ze story do wpisów, produktów, nagrań wideo,
  • utrwalenie publikowanych treści na stronie www?

Otóż istnieje. Zobacz, co o niej pisze Paweł Tkaczyk. Poznaj AMP Stories – nowy, angażujący format, który możesz wykorzystać do wyróżnienia się pośród konkurencji i wybudowania lepszej widoczności w Google. 

Jak legalnie korzystać z Canvy

Canva to jedno z podstawowych narzędzi pracy wirtualnej asystentki. Tworzymy w niej zarówno materiały na własny użytek, jak i dla naszych klientów. 

Zastanawiałaś się kiedyś, czy możesz legalnie używać zdjęć i grafik z Canvy w projektach, które później sprzedawane są jako płatne produkty? Zajrzyj do Pauliny Szczepańskiej, która porusza ten temat na swoim blogu => O TU

7 nawyków, które czynią nas lepszymi ludźmi – czy opłaca się je stosować?

Bycie eko to temat bliski mojemu sercu, więc podsuwam Ci ten artykuł. Dowiesz się z niego, między innymi, ile możesz zaoszczędzić, zmieniając swoje nawyki, a dodatkowo przyczynić się do ochrony środowiska.

Osobiście, oprócz oczywistej segregacji śmieci, wprowadziłam też kilka innych nawyków:

  • nie korzystam z jednorazowych toreb, zawsze zabieram własne, wielorazowego użytku,
  • jeśli zdarzy mi się wziąć tzw. zrywkę, to jest ona później u mnie wykorzystywana jako worek do małego kosza na śmieci w łazience,
  • staram się kupować produkty w szklanych opakowaniach (kosmetyki, sosy),
  • nagminnie ubieram się w ciucholandach i nie wstydzę się tego. :)

Uważam, że w secondhandach można znaleźć świetnej jakości rzeczy. Zauważyłam też, że markowe ubrania sprowadzane z Anglii czy ze Stanów są lepszej jakości niż te w Polsce – przykładem jest choćby odzież z H&M. Poza tym nie znoszę konsumpcjonizmu i uważam, że kupowanie drogich produktów (ubrań, sprzętów, ba… samochodów) tylko po to, żeby pokazać, że jest się lepszym od innych, świadczy o kompleksach. :) Takie już mam radykalne przekonania. Mam nadzieję, że Cię nimi nie urażę.

Nie znaczy to, że nie doceniam jakości produktów (nawet jeśli są droższe) – po prostu czasem trzeba sprawnie to wyważyć. :)

Od kilku miesięcy zmieniłam też mocno swoje nawyki żywieniowe, a kilka dni temu minął rok, odkąd nie jem mięsa. I ta zmiana, choć początkowo wymagała sporego wysiłku, powoduje, że jestem z siebie dumna. Przestawiłam się też na dietę bazującą na produktach zasadowych, inspirując się książką “Jaglany detoks” Marka Zaremby, którą poleciła mi Agnieszka, jedna z czytelniczek newslettera (przy okazji Aga – chcę Ci podziękować :)).


#57: 16.10.2020 r. Czy potrafisz połączyć pracę w domu z opieką nad dzieckiem?

Brené Brown jest naukowcem, a ostatnie lata swojego życia poświęciła na badanie… wstydu i wrażliwości. Tak, dokładnie. :) Już nie pamiętam czy ktoś polecił mi jej wystąpienie, czy trafiłam na nie gdzieś w sieci, ale jakoś znalazło się na mojej liście TO DO jakiś czas temu. I wiesz co? Jeśli Tobie też czasem brakuje odwagi, koniecznie obejrzyj sobie jej wystąpienie, które znajdziesz na Netflixie. Tytuł to “Brene Brown: Odwagi!” – TUTAJ jest trailer. I jak lubisz TED Talk’s, to wiedz, że wystąpienie Brené jest najczęściej odtwarzanym spośród tedexowych wystąpień na YouTube. :) 

Zwinne zarządzanie – porówanie metodyk

Na blog trafił już ostatni artykuł z cyklu Zwinne zarządzanie projektami autorstwa Magdy Nicgorskiej. Jeśli jesteś ciekawa, którą zwinną metodykę najlepiej wybrać, to sprawdź TUTAJ ich porównanie.

Na końcu artykułu znajdziesz też link do zapisu na listę zainteresowanych naszym poradnikiem na temat zarządzania projektami i zespołem.


To już naprawdę ostatnia szansa. Więc jeśli chcesz jako jedna z pierwszych dowiedzieć się o tym, że jest on gotowy, nie zapomnij się zapisać. :)

Sposoby na pracę w domu z dzieckiem

Wprawdzie nie mam jeszcze swoich dzieci, więc nie odczułam na własnej skórze, czym jest praca w domu z dzieckiem u boku. Wiem jednak, że wiele z początkujących (i nie tylko) wirtualnych asystentek stoi przed wyzwaniem, jakim jest opieka nad dzieckiem i wykonywanie zadań dla klientów. 

Jeśli i Ty do nich należysz, to z pewnością zainteresuje Cię wpis Magdy Bek, w którym dzieli się swoimi sposobami na pracę z dzieckiem w domu => KLIK

Jak nie dać się skasować PayPal na 50 zł?

Masz konto PayPal, z którego od dawna nie korzystasz? To lepiej je zamknij. W tym artykule przeczytasz jak i dlaczego warto to zrobić  => O TU

W telegraficznym skrócie: PayPal wprowadził do swojego regulaminu opłatę w wysokości 50 zł, którą będzie obciążał osoby, które nie wykazują aktywności na koncie (przez równy rok), ale nie wycofały z niego wszystkich środków. 

Czy Twoje dane są bezpieczne?

Nie raz i nie dwa słyszało się o wycieku danych osobowych z różnych stron, sklepów internetowych czy nawet banków? A czy wiesz, że możesz sprawdzić, czy masz konto, które zostało przejęte w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych?

Wystarczy, że na tej stronie wpiszesz swój adres e-mail.  Otrzymasz listę witryn, w których masz konto przypisane do tego adresu, a w których doszło do ujawnienia danych użytkowników. 

Fajne jest to, że autorzy strony podpowiadają, w jaki sposób możesz skutecznie chronić swoje hasła. Zresztą, zobacz sama. 


#58: 23.10.2020 r. Przepytałam jednego z moich klientów czego oczekuje od wirtualnej asystentki

Niech pierwsza rzuci kamieniem ta z nas, która nigdy nie czuła się niedoceniona, porzucona, zdołowana. Która nigdy nie niepokoiła się o własną przyszłość, czy przyszłość swoich bliskich. Która nie odczuwała irracjonalnego lęku, rozczarowania, braku motywacji…

No to zaczęłam dzisiejszego maila z grubej rury, co? :) Tak, to dalej jest newsletter dla wirtualnych asystentek, nie reguluj odbiornika. :)

Jakiś czas temu moja dobra koleżanka podesłała mi pewien cykl podcastów. (Nie)typowy. Uznałam, że jest świetny i powinnam się nim z Tobą podzielić. (Nie) usłyszysz w nim o tym jak w X krokach poczuć się lepiej. (Nie) dowiesz się jak z dnia na dzień stać się kumulacją szczęścia z funkcją rozdawnictwa jego zasobów na prawo i lewo. (Nie) otrzymasz po jego przesłuchaniu sprawdzonych, genialnych wskazówek co powinnaś zrobić, by zacząć sama siebie doceniać. O (nie). Bo to jest (Nie)poradnik, a autorką jest Klaudia Biedrzycka.

O czym możesz u niej posłuchać? O depresji. O lękach. O kochaniu za bardzo. O byciu porzuconym… znowu. O samotności i o toksycznych związkach. O byciu wysoko wrażliwym, żeby nie mówić – przewrażliwionym. Nooo, to się zrobiło już całkiem ponuro, co? ;) Tyle, że Klaudia robi to w tak fenomenalnym, żartobliwym i lekkim stylu, że nie sposób nie wysłuchać do końca. Nie powstrzymuje się przy tym od rzucenia czasem bluzgiem. I od początku do końca jest w tym całkowicie szczera. Bo sama doświadczyła tego, o czym mówi. Ostrzegam: może się zdarzyć, że słuchając poryczysz się jak bóbr. Ja ryczałam. :) Ale nie ze smutku, tylko z ulgi, że nie jestem jedyna na tym świecie, która przeżywa pewne sytuacje bardziej niż powinna.

Podcastu Biedrzycka Publikuje możesz sobie posłuchać na Spotify lub na SoundCloud. Sprawdź go. Serio, serio. :)

Wywiad z Piotrkiem Dul – programistą z zamiłowaniem do książek i… ukulele :)

W cyklu Okiem klienta na pracę WA opublikowałam kolejny wywiad z jednym z moich klientów. 

Myślę, że spojrzenie na zawód wirtualnej asystentki z perspektywy klienta, pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę klienci od nas oczekują. Oczywiście nie wszyscy mają identyczne oczekiwania, ale sądzę, że w dużym stopniu są one do siebie zbliżone. 

Jesteś ciekawa co o naszym zawodzie myśli jeden z moich klientów? Przeczytaj wywiad z Piotrkiem i dowiedz się, co skłoniło go do podjęcia współpracy z wirtualną asystentką i jakie były jego oczekiwania względem takiej osoby => KLIK.

Czego nie może zabraknąć na Twojej stronie internetowej? 

Masz już swoją stronę internetową? A może zastanawiasz się nad jej założeniem? Sprawdź, co koniecznie powinno się na niej znaleźć, aby spełniała ona swój cel, czyli skutecznie promowała Twoje usługi.

Przeczytaj wpis od Kobiecej Strony Biznesu i poznaj 5 elementów, które sprawią, że Twoja strona wyróżni się na tle konkurencji => CZYTAM.

Jak przetrwać nadchodzący kryzys?

Niby obecnie biznesy on-line mają się dobrze, więc i teoretycznie wirtualne asystentki mają się dobrze. Ale wiadomo, bywa różnie. Wiele zależy od tego, z jakiej branży masz klientów. Branże turystyczna, gastronomiczna, weselna, eventowa, fitness przeżywają obecnie ciężkie czasy, co z kolei może przełożyć się na spadek zleceń dla wirtualnych asystentek.  

Sprawdź więc, jak przygotować się na taką sytuację. Poznaj rady Macieja Wojtasa, również działającego jako freelancer => KLIK.


#59: 30.10.2020 r. Przedziwne nastały czasy

Od czego zacząć promowanie własnej marki w Internecie?

Wiele początkujących wirtualnych asystentek zadaje sobie to pytanie. Zastanawiają się, czy muszą mieć własną stronę internetową, czy firmowe profile we wszystkich istniejących mediach społecznościowych. Domyślam się, że ilość możliwości może przytłaczać. Dlatego podrzucam Ci dziś wpis Jacka Kłosińskiego, w którym pokazuje on jak stworzyć strategię promocji własnej marki w Internecie i przy tym nie zwariować ;) => KLIK. 

Myślę, że po lekturze tego tekstu ułoży Ci się w głowie prosty i klarowny plan, który z powodzeniem wdrożysz w życie. 

Challenge w grupie – nowa funkcja na Facebooku

Facebook wprowadził nową funkcję w mobilnej aplikacji. Jest to możliwość utworzenia wyzwania i nominowania do udziału w nim 50 członków grupy. To bardzo ciekawy sposób na angażowanie uczestników i zmotywowanie ich do określonych działań. Zobacz jak to zrobić TUTAJ

A jeśli testowałaś już to rozwiązanie – koniecznie daj mi o tym znać. :)

Sposób na komunikację z klientem przez Messengera

Jeśli kontaktujesz się ze swoimi klientami za pomocą Messengera, a jednocześnie nie chcesz korzystać z niego przez Facebooka, bo po kilku minutach orientujesz się, że zamiast napisać do klienta, przeglądasz swoją tablicę… tiaa.. :) to mam dla Ciebie mały trick. 

Możesz rozmawiać na Messengerze w osobnym oknie bądź karcie, wystarczy, że zalogujesz się bezpośrednio na stronie messenger.com. 

Natomiast o tym, dlaczego jednak Messenger to raczej kiepska opcja kontaktu z klientami i jakie są znacznie lepsze alternatywy, przeczytasz w moim poradniku Onboarding klienta, który jest obecnie w obniżonej, promocyjnej cenie przez najbliższy tydzień. Do 5 listopada do końca dnia możesz go kupić ponad 50% taniej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *