Adobe Creative Cloud to potężny zestaw narzędzi dla profesjonalistów i amatorów zajmujących się grafiką, fotografią, wideo czy web developmentem. Subskrypcja oprogramowania oferuje dostęp do szerokiej gamy profesjonalnych narzędzi. Nie da się ukryć, że to naprawdę atrakcyjne rozwiązanie, które przydaje się w codziennych działaniach. Problem jednak może pojawić się, kiedy zechcesz zrezygnować z subskrypcji, bo Adobe robi ostatnio wszystko, żeby utrudnić nam ten proces ja się da.
Osobiście, co jakiś czas, korzystam z Adobe Indesign, ponieważ w swojej ofercie mam między innymi skład książek i e-booków. Nie robię tego jednak zbyt często, bo nie jest to moja główna specjalizacja.
Dla jednego z moich klientów uruchamiałam dotychczas abonament na krótki okres, gdy zachodziła taka potrzeba. Adobe umożliwiało wtedy opłacenie subskrypcji na miesiąc i rezygnację, gdy nie była już potrzebna. Dlatego, gdy pojawiło się nowe zlecenie na skład książki, bez wahania opłaciłam miesięczny dostęp do Indesign. Jakie było moje zdziwienie, gdy chcąc zrezygnować na kilka dni przed końcem okresu rozliczeniowego, okazało się, że zobowiązałam się do opłacania abonamentu przez kolejne 12 miesięcy. Niemiła niespodzianka, biorąc pod uwagę, że z klientem uzgodniłam, że pokrywa koszt aplikacji tylko na czas, gdy będę z niej korzystała realizując skład jego książki. Resztę rocznego abonamentu musiałabym opłacić z własnej kieszeni. Owszem, Adobe oferuje możliwość rezygnacji wcześniej ze swojej “subskrypcji”, jednak jest to związane z naliczeniem 50% opłaty pozostałej kwoty wynikającej z umowy, a ta pobierana jest automatycznie z podpiętej karty płatniczej.
W pierwszym odruchu, po opanowaniu nerwów, zablokowałam w banku kartę, do której była podpięta subskrypcja, pokazując przy tym Adobe środkowy palec do monitora. ;) Potem zaczęłam jednak szukać innego rozwiązania, bo przecież nie będę co kilka miesięcy blokować sobie karty do konta, jeśli znów będę potrzebowała złożyć jakiegoś e-booka.
Ostatecznie znalazłam sposób, który nie należy do najłatwiejszych (damn you, Adobe!), więc przedstawiam Ci go poniżej, krok po kroku.
PS. Robiąc research do tego wpisu, znalazłam informację, że praktykom Adobe przyjrzała się już Federalna Komisja Handlu w USA (link do artykułu na portalu Android.com.pl). Biorąc pod uwagę jakość produktów, jakie oferują od wielu lat, mocno sobie strzelają w kolano tymi ostatnimi praktykami… Z drugiej strony – mogłabym rzec – moja wina, mój błąd, nie doczytałam. Jednak, jak się okazuje, nie jestem jedyna, która dała się nabrać.
Instrukcja jak zrezygnować z subskrypcji Adobe Creative Cloud
Krok 1: Zaloguj się na swoje konto Adobe
Aby rozpocząć proces anulowania subskrypcji, musisz zalogować się na swoje konto Adobe. Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź do Adobe Account. Wprowadź swoje dane logowania i kliknij Zaloguj się. W sekcji Plany i płatność znajdziesz wszystkie aktywne subskrypcje. Wybierz tę, którą chcesz anulować, klikając na Zarządzaj planem.
Krok 2: Wybierz plan do anulowania
Znajdź opcję Anuluj plan. Adobe poinformuje Cię o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty, ale zaproponuje również zamianę na inny plan.
Zignoruj informację o opłacie, wybierz opcję zamiany planu i zdecyduj się na najtańszy plan (zazwyczaj jest to Plan Fotograficzny lub plan na jedną aplikację, np. Plan Lightroom), a następnie zaakceptuj wybór.
Krok 3: Sprawdź i potwierdź zmianę
Po aktywacji nowego planu, Adobe pobierze z karty opłatę miesięczną za nowy plan, jednak po jego anulowaniu – odzyskasz ją. Na Twoje konto wpłynie również zwrot za niewykorzystany okres starego planu.
Krok 4: Anuluj nowy plan
Po aktywacji nowego planu masz 14 dni na jego bezpłatne anulowanie. W tym celu powtórz opisany wcześniej proces. Po kliknięciu Anuluj plan Adobe nie będzie wymagać jednak dodatkowej opłaty i umożliwi Ci bezpłatne zrezygnowanie z usługi.
Krok 5: Potwierdź anulowanie
Adobe zapyta Cię o powód, dla którego chcesz anulować subskrypcję. Wybierz odpowiedni powód z listy rozwijanej i kliknij Kontynuuj.
Po wybraniu powodu anulowania i przejściu przez wszystkie etapy, Adobe poprosi Cię o potwierdzenie decyzji. Przeczytaj uważnie wszystkie informacje, aby upewnić się, że rozumiesz, co oznacza anulowanie subskrypcji. Potwierdź chęć rezygnacji z subskrypcji.
Po zakończeniu procesu anulowania otrzymasz e-mail z potwierdzeniem od Adobe. E-mail ten będzie zawierał szczegóły dotyczące anulowania subskrypcji oraz datę, do której masz dostęp do usług. Zostanie także zwrócona opłata za nowy plan (zazwyczaj trwa to do kilku dni).
Po anulowaniu subskrypcji Adobe Creative Cloud wciąż będziesz mieć dostęp do darmowych narzędzi Adobe.
Podsumowując, rezygnacja z subskrypcji Adobe Creative Cloud jest procesem stosunkowo łatwym, jeśli już wiesz, jak do sprawy podejść. :) Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
Bardzo dziękuję za poradnik! :)
A proszę. :D