Ewelina Łuczyńska, coach z 12 letnim doświadczeniem, opowie Wam dzisiaj o tym, co z jej punktu widzenia jest ważne we wzajemnej relacji klient-WA. Praca wirtualnej asystentki to nie lada wyzwanie. Jakie pytania warto sobie zadać przed wejściem w tą szybko rozwijającą się branżę? I jakie aspekty warto przeanalizować, by łatwiej było zrobić ten pierwszy krok.
Zapraszam Was do lektury.
Zawód “wirtualna asystentka” – czy to na pewno dla mnie?
Postęp technologiczno-informatyczny spowodował, że praca zdalna staje się coraz modniejszą formą zatrudnienia. A wraz ze wzrostem jej popularności pojawiają się nowe zawody i profesje. Jednym z nich jest zawód wirtualnej asystentki, który cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. I to zarówno ze strony osób, które rozważają rozpoczęcie pracy w tym zawodzie, jak i ze strony potencjalnych klientów, którzy przeciążeni licznymi zadaniami poszukują kogoś, kto ułatwi im codzienną egzystencję.
Co jest istotą tej wzajemnej relacji? Według mnie obszarem, który łączy oba światy jest potrzeba elastyczności.
Wirtualna asystentka to osoba, która (z różnych powodów) oczekuje elastyczności czasu i miejsca pracy, która lubi mnogość i różnorodność zadań i często chce pracować samodzielnie, bez posiadania bezpośredniego przełożonego.
Z kolei klient współpracujący z wirtualną asystentką ceni elastyczność związaną z warunkami współpracy: zamiast zastanawiać się, czy stać go na zatrudnienie nowego pracownika w pełnym wymiarze godzin, może korzystać z usług WA w zależności od bieżącego zapotrzebowania.
Na styku tych dwóch potrzeb, zawód wirtualnej asystentki zaczyna się coraz prężniej rozwijać. Być może i Ty jesteś na etapie podejmowania decyzji o rozpoczęciu pracy jako wirtualna asystentka?
Zanim zdecydujesz się na ten krok warto, abyś zadała sobie kilka pytań, które pozwolą Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję. Zachęcam Cię do chwili refleksji i zapisania odpowiedzi na poniższe pytania.
Autodiagnoza:
1. Co motywuje mnie do rozpoczęcia pracy jako wirtualna asystentka?
2. Jak wyobrażam sobie codzienną pracę w tym zawodzie?
3. Jakie umiejętności i wiedza będą mi potrzebne w tej pracy? Które z nich już posiadam, a które potrzebuję zdobyć?
4. Jakie cechy mojego charakteru będą mi pomocne w wykonywaniu tej pracy? A jakie cechy mogą mi utrudniać jej wykonywanie?
5. Jakie są moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe, które mogą być mi pomocne?
6. Jakie zadania lubię, a jakich nie lubię wykonywać?
7. Wykonanie jakich zadań chcę oferować swoim klientom?
8. Jakie cele związane z pracą wirtualnej asystentki chcę osiągnąć w ciągu najbliższych 3 miesięcy?
9. Jakich trudności mogę się spodziewać w pracy jako WA? Jakie mam pomysły na to, by sobie z nimi poradzić?
10. Jakie wsparcie będzie mi potrzebne i od kogo mogę je otrzymać?
Jeśli odpowiedziałaś już sobie na poniższe pytania oto kilka zakulisowych podpowiedzi i wyjaśnień :).
Swoboda i elastyczność, ale czy na pewno?
Ad. 1. Wiele osób do rozpoczęcia pracy jako wirtualna asystentka, motywuje perspektywa pracy bez posiadania szefa. Często jednak bywa to tylko złudne wrażenie. W momencie kiedy decydujesz się na współpracę z klientami, po części każdy z nich staje się trochę Twoim szefem. I może zdarzyć się, że zamiast jednego masz ich nagle kilku.
Pragnienie elastyczności? Oczywiście. Jednak warto mieć świadomość, że ta elastyczność ma nie zawsze tylko jasne strony. Bo kiedy u Twoich klientów zaczną się zdarzać nagłe i niespodziewane pożary elastyczne godziny pracy mogą okazać się Twoją zmorą.
Ad. 2. Jeśli już wiesz jakie są Twoje wyobrażenia o pracy wirtualnej asystentki warto je skonfrontować z opiniami doświadczonych osób, które już pracują w tym charakterze. Dzięki temu upewnisz się, czy Twoje założenia są zgodne z realiami. Istnieje już całkiem sporo grup na Facebooku, gdzie znajdziesz doświadczone WA. Na pewno mogę polecić grupę Wirtualna Asystentka – ogłoszenia, informacje, wsparcie i oczywiście grupę Eli – Asystentka Level Master.
Jakie umiejętności posiadasz? Jakie masz doświadczenie?
Ad. 3, 4. Praca wirtualnej asystentki bez wątpienia wymaga: umiejętności ustalania priorytetów i zarządzania czasem, pracy pod presją czasu, samodzielności oraz kreatywności w działaniu, umiejętności komunikacji, talentów organizacyjnych, a także umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz zachowania zimnej krwi, gdy wymaga tego sytuacja. Ufff… sporo tego i na pewno nie wymieniłam wszystkiego. Co zrobić, jeśli w tym momencie czujesz, że nie posiadasz tych umiejętności? Mówi się, że jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić, to druga może się tego nauczyć. Pozostaje tylko określić, co już umiesz i potrafisz, a co pozostaje Ci jeszcze do nauki i treningu :). Tak głosi wersja optymistyczna. W wersji bardziej realistycznej, warto rzeczowo zastanowić się na jakim poziomie posiadasz rozwinięte poszczególne umiejętności i w jakim czasie będzie możliwe ich poprawienie tak, aby rozpoczynając pracę jako WA móc zacząć szybko osiągać sukcesy.
Ad. 5. Twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe może być Ci przydatne w różny sposób. Z jednej strony w trakcie jego zdobywania zapewne nauczyłaś się wykonywać różnego rodzaju czynności czy też obsługiwać narzędzia i programy, które mogą być Ci teraz pomocne. Z drugiej strony – dało Ci ono z pewnością znajomość branży w której pracowałaś. Warto się zastanowić, czy to właśnie w tej branży nie szukać swoich pierwszych klientów.

Co lubisz robić? W czym jesteś dobra?
Ad. 6. Świadomość tego jakie zadania lubisz, a jakich nie lubisz wykonywać, będzie z pewnością przydatna w tworzeniu oferty dla Twoich klientów. Można tu zadziałać na dwa sposoby: albo tak ułożyć ofertę, aby nie było w niej znienawidzonych przez Ciebie zadań albo… zastanowić się nad współpracą z osobami, które będę chciały i umiały je wykonać, a Twój klient zyska dzięki temu kompleksowość usług.
Ad. 7. Kiedy już solidnie przemyślisz punkt 6 – pozostaje stworzenie oferty dla Twoich potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak, by zadania, które planujesz dla nich wykonywać skonfrontować z ich realnymi potrzebami.
Jakie cele masz do zrealizowania?
Ad. 8. Bez względu na to, czy zamierzasz dopiero zacząć pracę w charakterze WA, czy masz już za sobą pierwsze miesiące pracy, jak to mówi mądre przysłowie: ,,Żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swojego przeznaczenia”. Dlatego też określ swoje cele. A następnie mając je na uwadze, zaplanuj wykonanie zadań i czynności, które pozwolą Ci na ich realizację.
Ad. 9. Większość ludzi, kiedy myśli o swoich osobistych celach, zwykle wyobraża sobie jak to cudownie będzie, gdy zostaną już one osiągnięte. Tymczasem równie ważne – o ile nie ważniejsze – jest wyobrażenie sobie trudności, które mogą pojawić się w drodze do realizacji tych celów. I bycie przygotowanym na owe trudności. To tak jak wtedy, gdy wyruszamy w podróż samochodem – przewidajemy, że możemy przebić oponę i dlatego wozimy zapasowe koło w bagażniku.
Ad. 10. Kiedy rozpoczynamy proces wprowadzania zmian, zaczynamy bądź uczymy się robić coś nowego prawdopodobieństwo wystąpienia choćby chwilowego kryzysu jest bardzo duże. Dlatego warto wiedzieć na czyje wsparcie możemy w takiej sytuacji liczyć :).
Być może po przeanalizowaniu odpowiedzi na powyższe pytania Twój entuzjazm nieco opadł :). Pamiętaj jednak, że im bardziej realistycznie ocenisz sytuację w momencie startu, tym większa szansa na szczęśliwe lądowanie. Dlatego skoro dokonałaś już analizy, czas na zaplanowanie kroków i działań, które pozwolą Ci na realizację Twojego upragnionego celu.
Trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci powodzenia :).
Przeczytaj też -> Jak zostać wirtualną asystentką? 17 kroków, które powinnaś wykonać

Ewelina Łuczyńska, trener sprzedaży i biznesu, coach, właścicielka firmy szkoleniowej FLOW
Posiadam ponad 12 lat doświadczenia w sprzedaży i biznesie, na co dzień zajmuję się zwiększaniem efektywności firm poprzez szkolenia, coaching oraz konsulting biznesowy. Mam 100 pomysłów na godzinę, które skrupulatnie zapisuję w grubym zeszycie, a następnie z zapałem realizuję :). Perfekcjonistka na odwyku, orędowniczka szybkiego gotowania, miłośniczka ogromnych torebek, w których z determinacją upycham nie tylko liczne rekwizyty trenerskie, ale i wygodne baleriny czy śrubokręt.